ДЕНЬ ДЕРЖАВНОГО ПРАПОРА

23.08.2014 21:29

 

«Дзвін щабель, пісні, походи, 
воля соколина, 
тихі зорі, ясні води — 
моя Україна» (В. Сосюра)

23 серпня відзначаєтьсяДень Державного Прапора України. Це свято з'явилося завдяки підписанню в 2004 році відповідного президентського указу. У той час главою держави в Україну був Леонід Кучма. До 2004 року День українського прапора відзначали тільки в Києві у вигляді муніципального свята.

 На вітрі тріпотить Державний Прапор,

Дві рівні смуги – жовта й голуба,

Без слів промовистий він агітатор,

 Від гімну невідлучний і герба.

 Два кольори у ньому поєднались –

Жовтавість поля і небес блакить,

 Що у піснях народом величались,

 Труд хліборобів мирний майорить.

 Нехай над нами буде чисте небо,

 Ласкаве сонце, а внизу земля

 Квітуча,мирна, іншої не треба, 

Нехай колосяться її поля.

Символ державності України — прапор — докладно описаний в Конституції країни. Після проголошення незалежності держави прапором України називають полотно з двох рівновеликих частин синього і жовтого кольору. При цьому співвідношення ширини полотна до його довжини — 2:3. Такі стандарти закріплені конституційно.

У новий час вперше такий прапор було піднято над будівлею Верховної Ради України 24 серпня 1991 року. Саме в цей день був проголошений акт про незалежність країни.

Історія нинішнього синьо-жовтого прапора, який і прославляє День Державного Прапора України, дуже давня. Починаючи з часів хрещення Русі, ці кольори завжди були присутні на прапорах Української держави різних століть. Приблизно в тому ж варіанті, як ми бачимо його зараз, український прапор було піднято у Львові в червні 1848 року. У 1917-1919 роках навіть більшовики користувалися в Україні синьо-жовтим прапором.

Синій колір на прапорі Україна означає мирне небо, а жовтий — пшеничні ниви.

 

Державний Прапор України - прапор із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольору із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.
Українська національна традиція символічного відображення світу формувалася упродовж кількох тисячоліть. Використання жовтого та блакитного кольорів (з різними відтінками) на прапорах України-Русі простежується від прийняття християнства. Згодом ці два кольори набувають значення державних.
У середині XVII ст., Після приєднання Гетьманщини до Російської держави, набувають поширення блакитні (сині) полотнища із золотими або жовтими зображеннями хрестів та інших знаків. З часів козаччини жовто-блакитне поєднання кольорів поступово починає домінувати на українських хоругвах, прапорах і клейнодах.
Після того, як перервалася традиція козацької символіки, тривалий час в Україні, яка перебувала у складі Російської імперії, питання про національні символи не піднімалося.
Першу спробу створити жовто-блакитний прапор з двох горизонтальних смуг приблизно такої форми, як тепер, здійснила Головна Руська Рада (орган, який представляв національний рух українського населення Галичини), яка почала боротьбу за відродження української нації. У червні 1848 року на міській ратуші Львова вперше був піднятий жовто-блакитний прапор.
Поштовхом до поширення жовто-блакитної символіки стала Лютнева революція 1917 р. в Росії.
22 березня 1918 Центральна Рада прийняла Закон про Державний прапор республіки, затвердивши жовто-блакитний прапор символом Української Народної Республіки. 13 листопада 1918 синьо-жовтий прапор став і державним символом Західно-Української Народної Республіки. Він був затверджений на Підкарпатській Русі, а в 1939 - в Карпатській Україні. У період 1917 - початку 1919 рр.. синьо-жовтим прапором користувалися в Україні і більшовики.
Синьо-жовте поєднання кольорів остаточно оформився як едінонаціональное на початку XX ст. Символами України в новітньому їх трактуванні є безхмарне небо як символ миру - синій колір, і стиглі пшеничні ниви як символ достатку - жовтий колір.
24 серпня 1991 відбулося проголошення Акта про незалежність України, і над будинком Верховної Ради піднявся синьо-жовтий прапор.
У серпні 2004 року Президент підписав Указ № 987/2004 про встановлення Дня державного прапора України, який святкується щорічно 23 серпня. До цього День державного прапора святкувався тільки в Києві на муніципальному рівні.
(Цікаву версію щодо походження синіх і жовтих кольорів висунув історик і мовознавець зі Львова Б. Якимович. На його думку, слово "хохол" монгольського походження і складається з двох частин: «хох» - синій, блакитний, небесний, «улу» (юлу) - жовтий.)

Тримаю прапор!
Він – серця факел!
А в ньому – сила,
Життя країни.
А в ньому кроки,
У нього віра,
Щоб посміхнулась
Нова Вкраїна,
Щоб ожила,
І відновилась,
Молюсь за неї,
Як і молилась.
Не той фашист є,
Хто захищає,
А той, хто зрадив,
Хто нападає.
Роками плани
І зомбування…
Терпець урвавсь –
Нема чекання.
Самі за дім свій,
Самі за волю –
У жовто-синім
Наш успіх долі.
І наша правда
І мудрі дії
Шляхи відкриють
Крилатим мріям,
Щоб Україна
Війни не знала,
Щоби не стало
Тут криміналу.
Не стане Демон
Тут верховодить,
Бо дух, завзяття
Є у народу.
Тримаю прапор!
Він – серця факел!
А в ньому – сила,
Життя країни